Brno Pride (původně Queer Kód) je projekt, jehož cílem je poskytnout prostor pro společenské a kulturní aktivity pro lidi z LGBTQ+ komunity a lidi otevřené vůči "jinakosti".

Cílem projektu je poskytnout prostor pro společenské a kulturní aktivity mimo heteronormativní společenský rámec.

Skrze naše nápady bychom rádi umožnili prezentaci queer komunity reprezentativním a respektujícím způsobem, který mohou oni sami ovlivnit a být jeho součástí.

Chceme odstranit bariéry a bourat předsudky, které jsou s LGBTQ+ lidmi spjaty.

Věříme ve společnost, která je tolerantní, přijímající a také v to, že tato tolerance a přijetí může obohatit všechny a navzájem se od sebe můžeme učit.

V rámci projektu chceme zprostředkovat různé aspekty života LGBTQ+ lidí také s ohledem na rozdílnost věku, rasy, pohlaví, etnicity, původu, ekonomického statusu, či náboženského přesvědčení.

Na našich akcích jsou vítaní všichni lidé s otevřenou myslí, bez ohledu na jejich sexuální orientaci nebo gender.

Historie

Brno Pride vznikl na začátku léta 2021 pod původním názvem Queer Kód. Bylo to léto po dlouhé depresivní zimě strávené v lockdownu kvůli pandemii COVID-19, kdy se v Brně nekonal Queer Ball a podzimní Mezipatra se nakonec konala jen online. Veškerý život, nejen ten queer, se pomalinku začal vracet k normálu. A tak se nás sešlo pár aktivistů, kteří chtěli konečně zas něco duhového podniknout.

Původně jsme tehdy chtěli uspořádat malé víkendové ozvěny Prague Pride. Nakonec se to "zvrtlo" a v přibližně deseti lidech jsme během necelých dvou měsíců zorganizovali celý týden akcí pod názvem Brno Pride Week.